TECH.ARCH.KRAJ.
Tym postem zaczynam cykl o zielonych zawodach przyszłości. Pojawią się tu opisy 20 zawodów, które mogą pojawić się w najbliższej przyszłości (lub już się pojawiają), a które związane są z zielenią miejską. Planuję również większy artykuł na ten temat, a może i cały cykl wywiadów. Mam nadzieję, że te posty zachęcą Cię do szerszego spojrzenia na zawód technika architektury krajobrazu, bo stanowi bazę dla wielu z omawianych tu profesji.
Ciekawostka: Według Światowego Forum Ekonomicznego, adaptacja do zmian klimatycznych stanie się jednym z trzech najważniejszych czynników, które przyczynią się wzrostu miejsc pracy na świecie. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 5 lat przybędzie ich aż 5 milionów. Część z nich będzie dotyczyć zieleni miejskiej.

Wyobraź sobie świat za 10 lub 20 lat. Ludzie już dawno odkryli, jak ważne są tereny zieleni. Zakładają nowe parki i ogrody społeczne. Ale to wciąż za mało. Kolejnym krokiem jest zadziczanie miasta.
Tereny zabudowane są renaturyzowane. Główny rewilder miejski zajmuje się planowaniem kompleksowej przebudowy całych dzielnic, tak aby pojawiło się w niej więcej drzew, krzewów i pnączy, a także niecek retencyjnych czy ogrodów deszczowych. Mieszkańcy z kolei zgłaszają, w których miejscach możliwa jest punktowa interwencja. Jest również specjalny oddział, który zajmuje się opieką nad miejscami, które przyroda sama przejęła. Mówią o niej Czwarta Przyroda i starają się jej jak najmniej przeszkadzać.
Zadziczacze współpracują ze specjalistami od bioróżnorodności. Pomagają w tworzeniu nowych miejsc, ale też zwracają uwagę, które tereny uważane wcześniej za „zielone” należy przebudować. Przystrzyżone trawniki są zamieniane na łąki kwietne, a sterylne parki wypełniane krzewami zwiększającymi bioróżnorodność. Ten program nazywany jest Zazielenianie Zielonego.