Zawód: Projektantka zieleni uniwersalnej

To jest cykl o zielonych zawodach przyszłości.
O zawodach, które mogą pojawić się w najbliższej przyszłości (lub już się pojawiają), a które związane są z zielenią miejską.
W którym widzisz siebie?

Projektowanie uniwersalne to sposób tworzenia przestrzeni, produktów i usług tak, aby były dostępne i wygodne dla wszystkich – niezależnie od wieku, sprawności czy potrzeb.

Przykładem mogą być chodniki bez krawężników (dla osób na wózkach, rodziców z wózkami dziecięcymi i starszych osób), automatyczne drzwi (wygodne dla każdego, zwłaszcza dla osób z ograniczoną mobilnością), kontrasty kolorów w oznaczeniach (ułatwiają orientację osobom słabowidzącym).

Na temat projektowania architektury uniwersalnej ukazało się kilka dobrych podręczników. Zdecydowanie jednak brakuje wskazówek jak projektować tereny zieleni, szczególnie w miejscach cennych przyrodniczo, takich jak parki narodowe czy krajobrazowe. 

Wyobrażam sobie, że projektantka zieleni uniwersalnej będzie wspierać miasta oraz zarządców tych terenów w projektowaniu infrastruktury dostępnej dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci, koloru skóry czy stopnia sprawności.