Cykl: Cytaty

Haftuję słowa, które z jakiegoś powodu stały się ważne dla mnie lub osób, które je zamawiają. Każdy cytat haftuję tylko raz! 

Projekt i wykonanie: Ańa Komorowska
Wymiary: 18×11×2 cm
Tkanina: Surówka bawełniana z wystawy Aż nuda się uda (galeria Dizajn BWA Wrocław, 2018)
Nici: Mulina bawełniana polskiej firmy Ariadna
Oprawa: Tkanina naciągnięta na płytę OSB. Z tyłu uchwyt umożliwiający powieszenie

Dostępne hafty

Ańa Komorowska
Jak być mniej ambitnym
Nieśpieszne, Kraków 2023

„Wyjdź ze swojej strefy komfortu” to bardzo ambitne założenie i podobnie jak ambicja — szkodliwe. Rozwojowi guru twierdzą, że tylko tak możemy coś osiągnąć. I podają na to mnóstwo przykładów. Tylko że osoby, które opisują, tak naprawdę nie opuszczają swojej strefy komfortu. Ci, którzy nie boją się zaryzykować, to osoby, dla których ryzyko jest naturalnym stanem. To trwanie w bezruchu jest dla nich wyzwaniem i czymś niekomfortowym. Człowiek (jak i roślina czy zwierzę, w sumie grzyby, protisty i bakterie też) najlepiej rozwija się w warunkach, które są dla niego optymalne. Tak na logikę.

Nelson Mandela

Nelson Mandela powiedział kiedyś, że „edukacja jest najpotężniejszą bronią, której MOŻESZ użyć, aby zmienić świat”. To zdanie jest różnie tłumaczone. Dość często spotykam taką wersję: „Edukacja jest najpopularniejszą bronią, której MOŻNA użyć, aby zmienić świat”. Niby tak samo, a jednak zupełnie inaczej…

Russell Davies
Do Interesting – Notice. Collect. Share.
The Do Book Co., 2023

Aby być ciekawszym, bądź bardziej zaciekawionym.
Może nie jest to idealne tłumaczenie, ale myślę, że oddaje ideę. Najlepszą metodą, aby stać się osobą ciekawą w oczach innych, jest… bycie kimś ciekawym. A co czyni nas ciekawymi? Nasze zainteresowania, ciekawe rzeczy, które robimy. Ale też nasza wewnętrzna ciekawość i potrzeba pogłębiania wiedzy na wybrane tematy.

Libby DeLana
Do Walk: Navigate earth, mind and body. Step by step.
The Do Book Co., 2021

Podziwiam wytrwałość autorki, która od ponad 10 lat codziennie rano wychodzi na spacer (every damn day!). Po 7 latach pokonała dystans, który pozwoliłby jej przejść Ziemię dookoła. Książka przypomniała mi jak bardzo ważne są dla mnie codzienne spacery. To, co zabrałam dla siebie z tej książki (poza tym, że wróciłam do CODZIENNYCH spacerów) jest zdanie (tłumaczenie moje i bardzo luźne): Lubię myśleć o sobie, jako o osobie chodzącej (walker)

Diana Nyad

Kobieta, która przepłynęła wpław z Kuby na Florydę. 177 km, 53 godziny bez przerwy, otwarty ocean, rekiny, prądy morskie i śmiertelne meduzy. Po raz pierwszy spróbowała pokonać ten dystans, gdy miała 28 lat. Po porażce porzuciła pływanie na przeszło 30. Po 60. urodzinach spróbowała ponownie. Udało jej się za piątym razem. Te słowa wypowiedziała do tłumu witającego ją u mety. 

Hafty sprzedane lub podarowane

Alek Hudzik
Witajcie w dziadziocenie w: NN6T #149
Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, 2023

Zachęcam do zapoznania się z całym (dość krótkim) artykułem, z którego pochodzi ten cytat. O tym jak radzić sobie w czasach, gdy boomerzy zdają się być przyszłością świata, a przynajmniej przyszłością kultury i sztuki. Artykuł znajduje się na stronie: https://nn6t.pl/2023/10/02/nn6t-149-pazdziernik-2023/

J.R.R. Tolkien
Władca Pierścieni

Elen síla lúmenn’ omentielvo – Niech gwiazdy świecą nad godziną naszego spotkania