Barwa odgrywa ogromne znaczenie w kompozycji ogrodu. Kolor może być dominantą lub akcentem. Użycie dwóch podobnych elementów o różnych kolorach wprowadza kontrast. Może nadać kompozycji dynamizmu lub sprawić, że będzie ona bardziej stonowana i statyczna. Nie wiesz o czym mówię? Koniecznie przypomnij sobie lekcję o kompozycji.
Barwa czy kolor
Porozmawiajmy o kolorach. A może o barwach? Być może wiesz, że słowa kolor i barwa znaczą coś innego. Na potrzeby dzisiejszej lekcji nie będziemy się jednak tym zajmować. Będę używać tych nazw wymiennie.
Badaniem kolorów zajmują się malarze i projektanci, fizycy i chemicy, psychologowie, projektanci i producenci barwników. Na ilustracji widzisz koło barw opracowane przez Johanna Wolfganga von Goethego (tego od Fausta) przeszło 200 lat temu!
A do czego nam, architektom krajobrazu, znajomość teorii barw? Do projektowania przepięknych, barwnych rabat! (I doboru małej architektury też).
Pojęcia podstawowe
Barwy podstawowe to:
żółty
czerwony
niebieski
Barwy pochodne (wtórne) powstają przez zmieszanie barw podstawowych. Tak powstaje:
pomarańczowy
fioletowy
zielony
Mieszając ze sobą barwy podstawowe z pochodnymi uzyskamy barwy trzeciego rzędu.
Barwy w projektowaniu
Kompozycje monochromatyczne tworzy się z wykorzystaniem jednego koloru, ale w różnych odcieniach i nasyceniu.
Barwy sąsiadujące to takie, które znajdują się obok siebie na kole barw.
Barwy uzupełniające to takie, które znajdują się naprzeciw siebie na kole barw. Tworzą wyrazisty kontrast.
Popularną metodą doboru barw jest łączenie trzech barw znajdujących się na wierzchołkach trójkąta równoramiennego.
Barwy w tonacjach zimnych sprawiają wrażenie oddalenia.
Barwy w tonacjach ciepłych optycznie przybliżają.
Podsumowanie
A tak wygląda zastosowanie teorii barw w projektowaniu rabat.
Ćwiczenie
To jeszcze nie koniec. Mam dla Ciebie propozycję ćwiczenia, które nie tylko pozwoli Ci utrwalić sobie informacje o teorii barw, ale również przetestować różne techniki rysunkowe.
Jak oddać barwę w projekcie? Jest na to kilka sposobów. Gdy mówimy o rysunku odręcznym do dyspozycji mamy bardzo dużo różnych technik. Najpopularniejsze to:
kredki ołówkowe
pastele suche
pastele olejne
akwarele
Niektóre są proste w obsłudze, inne wymagające. Jedne możemy użyć w każdych okolicznościach, inne potrzebują dodatkowych przyborów i specjalnego papieru. Efekty, które dają, różnią się intensywnością kolorów, stopniem krycia, fakturą. Która technika jest najlepsza?Ta, w której czujesz się najlepiej. Ale aby to stwierdzić, musisz spróbować wszystkich!
Przygotuj różne przyrządy do rysowania. Z każdego zestawu weź kolory podstawowe, czyli żółty, niebieski i czerwony. Narysuj w szkicowniku okrąg i podziel go na 6 równych części. A następnie zamaluj poszczególne „kawałki pizzy” zgodnie z instrukcją podaną na ilustracji.
Powtórz z innymi przyborami. Tak powinien wyglądać efekt końcowy.